EY Podnikatel roku České republiky

EY Podnikatel roku (Entrepreneur Of The Year®) je nejprestižnější světová soutěž podnikatelů, která vzdává hold výjimečným osobnostem. Byla založena společností EY ve Spojených státech amerických v roce 1986. V České republice se soutěž koná od roku 2000. Držitel titulu EY Podnikatel roku České republiky reprezentuje naši zemi na světovém finále soutěže v Monte Carlu.

Soutěže EY Podnikatel roku se může zúčastnit (i) fyzická osoba – podnikatel, (ii) vlastník nebo spoluvlastník obchodní společnosti, který má rozhodující vliv na její řízení a který aktivně působí v jejím vedení.

  • Společnost, s níž se podnikatel do soutěže hlásí, musí existovat nejméně dva roky a musí být schopna předložit dvě úplné (12 měsíců) účetní závěrky.
  • Společnost, s níž se podnikatel do soutěže hlásí, musí mít alespoň osm stálých zaměstnanců zaměstnaných na hlavní pracovní poměr. Toto pravidla se nevztahuje na soutěžící v kategorii EY Začínající podnikatel roku.
  • Podnikatel se může se stejnou společností do soutěže přihlásit maximálně pětkrát.
  • Ze soutěže jsou vyloučeni sponzoři soutěže, členové porot soutěže, partneři projektu a celorepublikoví vítězové soutěže z předešlých ročníků.
  • Za jednu společnost mohou společně soutěžit maximálně tři její majitelé, pokud se současně podílí na vedení společnosti.
  • Účast v soutěži je bezplatná

Oliver Dlouhý s přítelkyní před lety sháněli letenky do Portugalska. Přes různé vyhledávače jich našli hodně, ale všechny byly příliš drahé. Ve snaze dostat se na místo levněji začali ručně zkoušet všemožné kombinace nízkonákladových společností. Cestu s několika přestupy složili z více letenek a stálo je to zhruba čtvrtinu toho, kolik za letenku z Prahy do Portugalska chtěl nejlevnější prodejce. Nikdo v té době komplexní systém na vyhledávání a propojování letů nespolupracujících aerolinek neměl, takže Dlouhého okamžitě napadlo, že v případě úspěšné automatizace by mohlo jít o velmi slibný byznys. Vzal svých našetřených 50 tisíc korun, našel společníka a v roce 2012 rozjeli portál SkyPicker na prodej letenek složených z unikátních kombinací letů. Po pár letech ho přejmenovali na Kiwi.com.

Z malého brněnského startupu je dnes globální společnost s téměř tisícovkou zaměstnanců v osmnácti pobočkách po celém světě. Další dva tisíce lidí pro Kiwi.com pracují externě. Centrála zůstává v Brně, kde je také část zákaznického servisu a vývoje. Ve firmě i přes raketový růst stále panuje otevřená a přátelská atmosféra. Sám Dlouhý se snaží jít příkladem, nezakrnět a neustále zaměstnance motivovat svými nápady a dlouhodobými vizemi. Kiwi.com denně zpracuje 100 milionů vyhledávání a roční obrat v roce 2018 dosáhl téměř 30 miliard korun.

Andrej Babiš, předseda vlády České republiky, Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice, Oliver Dlouhý, zakladatel a spolumajitel společnosti Kiwi.com s.r.o. a držitel titulu EY Podnikatel roku 2019 České republiky, Radka Prokopová a František Fabičovic, majitelé společnosti Alca plast, s.r.o. a držitelé titulu EY Podnikatel roku 2018

Přes 40 procent generuje Evropa, čtvrtinu Amerika, zbytek Asie. Kromě letenek už dnes systém zahrnuje i pozemní dopravu. Jen po Evropě pracuje se zhruba šedesáti dopravci a jejich počet stále roste. Společnost si velmi zakládá na poskytovaném servisu a považuje ho za svou velkou konkurenční výhodu. O zákazníky se stará od začátku až do konce. Bez ohledu na to, jakou kombinaci dopravců si lidé zakoupí, Kiwi.com garantuje, že je do cíle dopraví i v případě zpoždění či zrušení některého ze spojů. 

Dlouhý nezastírá, že podnikat začal primárně kvůli vidině zisku. Když se začalo dařit, jeho motivace se změnila a finanční stránka pro něj přestala být zásadní. Dnes chce prostřednictvím svých aktivit především zlepšovat okolní svět. Kromě neustálé snahy dělat cestování dostupnější a jednodušší se intenzivně zabývá problematikou udržitelnosti dopravy a aktivně se věnuje několika projektům v této oblasti. Jeho velkým vzorem je Elon Musk.

Oliver Dlouhý označuje Kiwi.com za tzv. virtuálního globálního superdopravce a jeho snem je agregovat celý svět dopravy tak, aby zákazník jednoduše pořídil tu nejlepší cestu z jakéhokoliv bodu A do jakéhokoliv bodu B kdekoliv na světě, ať už bude cestovat jakýmkoliv dopravním prostředkem. Od taxi, přes letadlo, až po sdílená kola či koloběžky.

EY Podnikatel roku České republiky

Oliver DlouhýKiwi.com2019
Radka Prokopová a František FabičovicAlca plast2018
Lubomír StoklásekAGROSTROJ Pelhřimov2017
Petr ChmelaTESCOMA2016
Zdeněk PelcGZ Media2015
Vlastislav BřízaKOH-I-NOOR holding2014
Jiří HlavatýJUTA2013
František PiškaninHOPI2012
Janis SamarasKofola2011
Mariusz, Adam a Valdemar WalachovéWALMARK2010
Eduard KučeraAVAST SOFTWARE2009
Vladimír KovářUNICORN2008
Tomáš BřezinaBEST2007
Pavel JuříčekBRANO GROUP2006
Radim JančuraSTUDENT AGENCY2005
Miroslav ŘihákANECT2004
Zbyněk FrolíkLINET2003
Kvido ŠtěpánekISOLIT-BRAVO2002
Zdeněk JandejsekRABBIT2001
Kateřina Janků MORAVIA IT2000