Moravskoslezský kraj

                                        


Soutěž EY Podnikatel roku 2019 Moravskoslezského kraje právě odstartovala. Hledáme podnikatele, kteří mění svět k lepšímu

Přihlaste se nebo nominujte výjimečné podnikatele ze svého okolí do největší světové podnikatelské soutěže. Podnikatelé z Moravskoslezského kraje, který dlouhodobě patří k nejúspěšnějším v počtu nominací, již třikrát zvítězili na celorepublikové úrovni a reprezentovali Českou republiku na světovém finále v Monte Carlu.

Ostrava, 25. září 2019 Společnost EY vyhlašuje již patnáctý ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku Moravskoslezského kraje pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje prof. Ing. Iva Vondráka, CSc. a s podporou Moravskoslezského inovačního centra. Nominujte do soutěže EY Podnikatel roku inspirativního podnikatele, který mění svět k lepšímu. Takovým může být fyzická osoba, vlastník nebo spoluvlastník obchodní společnosti, která má rozhodující vliv na její řízení a aktivně působí v jejím vedení. Tato společnost musí existovat minimálně dva roky a mít alespoň osm stálých zaměstnanců. Porotu soutěže zajímají hospodářské výsledky a také výjimečný podnikatelský příběh.

Loňským vítězem se stal Pavel Mohelník, spolumajitel a jednatel společnosti FERRIT s.r.o., která patří mezi světové lídry ve výrobě systémů závěsné důlní dopravy, závěsných lokomotiv a dalších důlních strojů. Moravskoslezský kraj patří mezi nejúspěšnější v soutěži EY Podnikatel roku – pocházejí odsud již tři národní vítězové – Jannis Samaras, Kofola (2011), Adam, Valdemar a Mariusz Walachové, WALMARK (2010), a Pavel Juříček, BRANO Group (2006).

„V Moravskoslezském kraji evidujeme každoročně vysoký počet inspirativních podnikatelů. Historicky jsme zde již třikrát nalezli i celorepublikového vítěze. V předchozím ročníku byl krajským titulem oceněn Pavel Mohelník ze společnosti FERRIT, která si vydobyla přední postavení na světovém trhu s důlní dopravou. Chtěla bych vyzvat všechny, kteří ve svém okolí našli podnikatelskou osobnost, která mění svět k lepšímu, aby ji nominovali na ocenění EY Podnikatel roku. Právě tento titul může mnohým dodat elán do dalšího podnikání a inspirovat je k dosud neuskutečněným podnikatelským snům,“ uvádí Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

„Ocenění ,Podnikatel roku‘, kterého si velmi vážím, mi bylo uděleno v roce dvacátého pátého výročí založení společnost FERRIT. Všude jsem se toto ocenění snažil prezentovat jako ocenění práce celého dnes již více jak třísetčlenného kolektivu. Je to ocenění každodenní práce našich lidí na všech profesích a také lidí na pobočkách po celém světě. Díky mediální publicitě, kterou tato soutěž má, jsem měl možnost pro širokou veřejnost prezentovat naši společnost a výsledky naší společné práce. V neposlední řadě jsem se měl možnost setkat s mnoha zajímavými lidmi z různých oborů. Výborná zkušenost,“ Pavel Mohelník, spolumajitel a jednatel společnosti FERRIT s.r.o. a držitel titulu EY Podnikatel roku 2018 Moravskoslezského kraje.

„Moravskoslezský kraj nabízí ideální podmínky pro podnikání, které je velmi důležité pro rozvoj kraje. Jsem rád, že zajímavých a spolehlivých firem u nás přibývá. Pustit se do podnikání vyžaduje spoustu odvahy a následně tvrdé práce, odhodlání, ale i štěstí. Věřím, že ocenění dostanou opět ty NEJ firmy z našeho regionu. Držím palce těm nejpoctivějším, které kladou důraz nejen na zisky, ale i na to, aby byli jejich zaměstnanci spokojení a aby byla firma společensky odpovědná,“ říká Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje.

„MSIC v regionu působí dva a půl roku. Za tu dobu se našimi klienty stalo přes 300 firem, díky čemuž jsme měli možnost seznámit se se spoustou inspirativních podnikatelů – ať už začínajících, tak těch zkušených. O příběhy firem s globálním potenciálem v tomto regionu opravdu nemáme nouzi a jsme rádi, když jejich úspěchy přesáhnou hranice našeho kraje, a tak vypoví o tom, že podnikání zde má smysl,“ uvedl Pavel Csank, ředitel Moravskoslezského inovačního centra, které je podporovatelem krajského kola soutěže v Moravskoslezském kraji.

Soutěž EY Podnikatel roku je v Moravskoslezském kraji velmi populární. Pochází odtud třetí nejvyšší počet soutěžících, za posledních devatenáct let vzešlo z tohoto regionu 107 podnikatelů z 93 firem a tři z nich nakonec slavili celkový úspěch v celorepublikovém kole. Jedna z celkově nejstarších firem pochází z Ostravska, oslavila přes půlstoletí existence (51 let) v době své účasti, a jedna z největších, s obratem skoro 10 miliard korun. Věk v tomto kraji nehraje roli, nejstaršímu podnikateli bylo 72 let a je tedy o osmnáct let mladší než historicky nejstarší zúčastněný podnikatel soutěže. Tento kraj má potenciál, co se týče účasti žen. Doposud se v něm utkalo pouze sedm podnikatelek, přičemž na celorepublikové úrovni je přitom jejich zastoupení zhruba 10 %. 

Nominovat podnikatele do soutěže může kdokoliv nejlépe prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách www.podnikatelroku.cz/nomination/new.

Do soutěže EY Podnikatel roku se lze přihlásit na webových stránkách soutěže www.podnikatelroku.cz. Přihlášky do aktuálního ročníku je možné podávat do 21. října 2019.

Porota složená především z vítězů předcházejících ročníků se řídí mezinárodně platnými pravidly. Mezi hlavní kritéria hodnocení patří strategická orientace, globální dosah a samozřejmě finanční výsledky podniku, které jsou jasným ukazatelem zdraví a růstu firmy. Proces hodnocení je komplexní a zohledňuje kromě ekonomických dat také osobnost soutěžícího a jeho podnikatelský příběh. Porotci se také zaměří na podnikatelského ducha nominovaného, jeho čestnost a poctivost či mimopodnikatelské aktivity ve společnosti nebo regionu.

Soutěž je rovněž příležitostí pro podnikatelské talenty, které soutěží v kategorii EY Začínající podnikatel roku. Do této kategorie může být nominován podnikatel, který k 31. 12. 2019 nedosáhl věku třiceti let nebo celková doba jeho podnikatelské činnosti nepřesahuje 5 let (tedy s podnikáním začal po 1. 1. 2014). Podmínka počtu zaměstnanců se na tuto kategorii nevztahuje.

Další kategorií je EY Technologický podnikatel roku, který je určen pro inovátory v oblasti technologií. Letos již počtrnácté vyhlašuje EY také soutěž EY Společensky prospěšný podnikatel roku (dříve Sociálně prospěšný podnikatel roku). Přihlásit se mohou podnikatelé podnikající (k 31. prosinci 2018) alespoň 2 roky, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů. EY ve spolupráci s mediální skupinou MAFRA vyhlašuje již devátý ročník oblíbené čtenářské ankety MF DNES a iDNES.cz o „Nejlepší podnikatelský příběh“, která proběhne začátkem roku 2020.

Česká televize, hlavní mediální partner soutěže, letos počtvrté udělí Cenu České televize - Podnikatelský přínos kultuře a umění. Do soutěže o Cenu České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění může být zařazen jakýkoliv účastník soutěže, který podporuje finančně či materiálně projekty, jež jsou součástí kultivace českého veřejného života skrze umění (hudební festivaly, výstavní činnost atp.), ale také projekty zaměřené na veřejný prostor (péče o krajinu, kulturní dědictví, architektura atp.). Podpora těchto projektů není předmětem podnikatelské činnosti podnikatele a není realizována za účelem dosažení zisku. Více informací o hodnotících kritériích Ceny ČT – Podnikatelský přínos kultuře a umění naleznete zde: https://podnikatelroku.cz/cena-ceske-televize-podnikatelsky-prinos-kulture-a-umeni

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2019 Moravskoslezského kraje bude známo v únoru 2020. Výsledky národního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2019 České republiky budou vyhlášeny 3. března 2020. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále, které se uskuteční 4. – 7. června 2020 v Monte Carlu.

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2019 je BMW Group Česká republika. Partnerem soutěže je společnost Raiffeisenbank. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a zpravodajský portál Info.cz. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky. Partnerem krajského kola soutěže je Moravskoslezské inovační centrum.


Držitelé titulu EY Podnikatel roku Moravskoslezského kraje

2005: Ladislav Kraus, Bochemie

2006: Pavel Juříček, Brano Holding

2007: Tadeáš Franek, Refrasil

2008: Milan Canibal, Karvinská hornická nemocnice

2009: Pavel Bartoš, FITE

2010: Adam, Valdemar a Mariusz Walachové, WALMARK

2011: Jannis Samaras, Kofola

2012: Mieczyslaw Molenda, Gascontrol

2013: Gevorg Avetisjan, Marlenka international s.r.o.

2014: Gevorg Avetisjan, Marlenka international s.r.o.

2015: Rudolf Gregořica, LANEX a.s.

2016: Jan Hasík, HSF System a.s.

2017: Bohumír Blachut a Erich Stavař, ISOTRA a.s.

2018: Pavel Mohelník, FERRIT s.r.o.