EY zahajuje čtrnáctý ročník soutěže EY Podnikatel roku Olomouckého kraje. Hledáme podnikatele, kteří mění svět k lepšímu

Přihlaste se nebo nominujte výjimečné podnikatele ze svého okolí do největší celosvětové podnikatelské soutěže

Olomouc, 17. září 2019 Společnost EY vyhlašuje již čtrnáctý ročník soutěže EY Podnikatel roku Olomouckého kraje pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka a ve spolupráci s Olomouckým krajem. Nominujte do soutěže EY Podnikatel roku inspirativní podnikatele, kteří mění svět k lepšímu. Vítězem se může stát fyzická osoba, vlastník nebo spoluvlastník obchodní společnosti, který má rozhodující vliv na její řízení a který aktivně působí v jejím vedení. Tato společnost musí existovat minimálně dva roky a mít alespoň osm stálých zaměstnanců. Porotu soutěže zajímají hospodářské výsledky a také výjimečný podnikatelský příběh.

Krajskými vítězi v Olomouckém kraji a finalisty celorepublikového kola soutěže EY Podnikatel roku 2018 České republiky byli v loňském roce vyhlášeni tři italští bratři Roberto, Piercristiano a Gian Battista Brazzale, majitelé úspěšného sýrárenského koncernu Brazzale Moravia a.s. Jejich mléčné výrobky pod značkou Gran Moravia jsou oblíbené v České republice i v Itálii.

„V Olomouckém kraji vyhlašujeme soutěž EY Podnikatel roku již počtrnácté. Zajímavostí je, že loňský ročník zde ovládli tři italští bratři Roberto, Piercristiano a Gian Battista Brazzale podnikající s úspěšnou firmou Brazzale Moravia, která je známá nejen v Česku a Itálii, ale také v Brazílii nebo Číně,“ uvádí Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a ve střední a jihovýchodní Evropě a vyzývá:„I v letošním roce bych chtěla vyzvat veřejnost, aby v soutěži EY Podnikatel roku nominovala podnikatele ze svého okolí, kteří jsou inspirací pro ostatní, daří se jim poctivou prací dosahovat úspěchů i za hranicemi Česka a mění svět k lepšímu.“

„Každý správný podnikatel musí mít soutěživého ducha, protože jinak by se nemohl měřit s konkurencí. Takže skutečnost, že se do EY Podnikatele roku hlásí stále noví soutěžící vlastně není vůbec překvapivá. Co mě ale udivuje pořád, je šikovnost a pracovitost lidí, kteří v našem regionu podnikají. Máme být na co hrdí,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

„Získání ocenění EY v Olomouckém kraji bylo pro nás bratry dosažením velkého cíle. Znamená to, že jsme skutečně vstoupili do velké rodiny českých podnikatelů a že jsme považováni za ‚spoluobčany‘ v zemi, kterou máme velice rádi. V České republice jsme před dvaceti lety začínali prakticky od nuly a díky tomuto ocenění a slavnostnímu ceremoniálu v Olomouci a v Praze jsme kolem sebe cítili přátelskou atmosféru ze strany mnoha velmi šikovných osobností, kterých si vážíme jako podnikatelů a jako lidí. Velice jsme ocenili profesionalitu zástupců z EY a úžasné, elegantní a živé prostředí na Žofíně. Bylo to nezapomenutelné. Děkujeme, čeští přátelé, děkujeme, EY,“ uvedli bratři Roberto, Piercristiano a Gian Battista Brazzale, spolumajitelé firmy Brazzale Moravia a.s., držitelé titulu EY Podnikatel roku 2018 Olomouckého kraje a finalisté celonárodního kola soutěže EY Podnikatel roku 2018 České republiky.

Nominovat podnikatele do soutěže může kdokoliv nejlépe prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách www.podnikatelroku.cz/nomination/new.

Do soutěže EY Podnikatel roku se lze přihlásit na webových stránkách soutěže www.podnikatelroku.cz. Přihlášky do aktuálního ročníku je možné podávat do 21. října 2019.

Porota složená především z vítězů předcházejících ročníků se řídí mezinárodně platnými pravidly. Mezi hlavní kritéria hodnocení patří strategická orientace, globální dosah a samozřejmě finanční výsledky podniku, které jsou jasným ukazatelem zdraví a růstu firmy. Proces hodnocení je komplexní a zohledňuje kromě ekonomických dat také osobnost soutěžícího a jeho podnikatelský příběh. Porotci se také zaměří na podnikatelského ducha nominovaného, jeho čestnost a poctivost či mimopodnikatelské aktivity ve společnosti nebo regionu.

Soutěž je rovněž příležitostí pro podnikatelské talenty, které soutěží v kategorii EY Začínající podnikatel roku. Do této kategorie může být nominován podnikatel, který k 31. 12. 2019 nedosáhl věku třiceti let nebo celková doba jeho podnikatelské činnosti nepřesahuje 5 let (tedy s podnikáním začal po 1. 1. 2014). Podmínka počtu zaměstnanců se na tuto kategorii nevztahuje.

Další kategorií je EY Technologický podnikatel roku, který je určen pro inovátory v oblasti technologií. Letos již počtrnácté vyhlašuje EY také soutěž EY Společensky prospěšný podnikatel roku (dříve Sociálně prospěšný podnikatel roku). Přihlásit se mohou podnikatelé podnikající (k 31. prosinci 2018) alespoň 2 roky, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů. EY ve spolupráci s mediální skupinou MAFRA vyhlašuje již devátý ročník oblíbené čtenářské ankety MF DNES a iDNES.cz o „Nejlepší podnikatelský příběh“, která proběhne začátkem roku 2020.

Česká televize, hlavní mediální partner soutěže, letos potřetí udělí Cenu České televize - Podnikatelský přínos kultuře a umění. Do soutěže o Cenu České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění může být zařazen jakýkoliv účastník soutěže, který podporuje finančně či materiálně projekty, jež jsou součástí kultivace českého veřejného života skrze umění (hudební festivaly, výstavní činnost atp.), ale také projekty zaměřené na veřejný prostor (péče o krajinu, kulturní dědictví, architektura atp.). Podpora těchto projektů není předmětem podnikatelské činnosti podnikatele a není realizována za účelem dosažení zisku. Více informací o hodnotících kritériích Ceny ČT – Podnikatelský přínos kultuře a umění naleznete zde: https://podnikatelroku.cz/cena-ceske-televize-podnikatelsky-prinos-kulture-a-umeni

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2019 Olomouckého kraje bude známo v únoru 2020. Výsledky národního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2019 České republiky budou vyhlášeny 3. března 2020. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále, které se uskuteční 4. – 7. června 2020 v Monte Carlu.

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2018 je BMW Group Česká republika.
Partnerem soutěže je společnost Raiffeisenbank. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a zpravodajský portál Info.cz. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky. Partnerem krajské soutěže EY Podnikatel roku 2019 Olomouckého kraje je Olomoucký kraj.

_______________________________________________________________________________

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Olomouckého kraje

2006: Miroslav Študent, SIWATEC

2007: Zdeněk Černý, BIOMAC

2008: Libor Suchánek, SULKO

2009: Josef Pavlík, HOPAX

2010: Pavel Holubář, SHM

2011: Jiří Mencl, SEV Litovel

2012: Josef Žáček, Česko-slezská výrobní

2013: Cyril Svozil, FENIX Trading, s.r.o.

2014: David Dostál, PAPCEL, a.s.

2015: Petr Gross, Ing. Petr Gross s.r.o.

2016: Pavel Koutný, Koutný spol. s r.o.

2017: Jiří Žák, FARMAK, a.s.

2018: Roberto, Piercristiano a Gian Battista Brazzale, Brazzale Moravia a.s.