Odstartován další ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku hlavního města Prahy a Středočeského kraje

Hlavní město Praha a Středočeský kraj patří dlouhodobě k nejúspěšnějším krajům v počtu nominací a oceněných podnikatelů

Praha, 15. září 2015 Společnost EY pod záštitou primátorky hlavního města Prahy Adriany Krnáčové vyhlásila další ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku hlavního města Prahy a Středočeského kraje. Do soutěže EY Podnikatel roku může být nominován podnikatel – fyzická osoba, vlastník nebo spoluvlastník obchodní společnosti, který má rozhodující vliv na její řízení a který aktivně působí v jejím vedení. Daná společnost musí existovat nejméně dva roky a mít alespoň osm stálých zaměstnanců.

Loňským vítězem a držitelem titulu EY Podnikatel roku 2014 Středočeského kraje se stal Martin Vohánka, majitel společnosti W.A.G. payment solutions, a.s., která se specializuje na platební řešení pro flotily profesionálních dopravních společností v rámci celé Evropy. Vlastního vítěze se dočkala také Praha, kde si trofej EY Podnikatele roku 2014 hlavního města Prahy převzal Jaroslav Horák, majitel známého knižního nakladatelství Albatros Media a.s.

„Vážíme si slušných podnikatelů, za jejichž úspěchem stojí poctivá práce. Jsou tahouny české ekonomiky, dávají práci desítkám či stovkám lidí, významně pomáhají rozvoji regionů, ve kterých působí, a zároveň zajišťují České republice respekt v zahraničí. Věřím, že jich je mnoho, jen o nich často ještě nevíme. Chtěla bych proto vyzvat veřejnost, aby nám pomohla je objevit. Nominujte podnikatele ze svého města či kraje, kterého si vážíte, ať se o něm mohou dozvědět i ostatní a inspirovat se jeho podnikatelským příběhem,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a ve střední a jihovýchodní Evropě.

Krajští vítězové s Magdalenou Souček, vedoucí partnerkou pořadatelské společnosti EY (zleva Martin Vohánka (v zastoupení David Holý), majitel společnosti W.A.G. payment solutions, a.s., EY Podnikatel roku 2014 Středočeského kraje a Jaroslav Horák, majitel knižního nakladatelství Albatros Media a.s., držitel titulu EY Podnikatel roku 2014 hlavního města Prahy)

„Je třeba zase a znovu ukazovat příklady podnikatelů, kteří se nebáli jít do podnikatelského rizika a v tak konkurenčním prostředí, jaké nabízí dnešní doba, něco vybudovali. Bez takovýchto lidí se zkrátka neobejdeme, ti musí být motorem naší ekonomiky. Každý, kdo šel cílevědomě za svou vizí a nelekl se překážek, má můj hluboký obdiv. A jsem tedy velmi ráda, že mohu tento obdiv jako primátorka hlavního města Prahy vyjádřit předáním ceny EY Podnikatel roku,“ uvedla Adriana Krnáčová, primátorka hlavního města Prahy.

Účast a ocenění v soutěži EY podnikatel roku byly pro nás nejen příležitostí k prezentování příběhu naší firmy, ale také znamenaly setkání s řadou inspirujících lidí a velké povzbuzení do dalšího rozvoje,“ říká Jaroslav Horák, majitel společnosti Albatros Media a držitel titulu EY Podnikatel roku 2014 hlavního města Prahy.

 „V době, kdy v médiích převládají negativní zprávy, přináší soutěž EY Podnikatel roku každoročně příběhy lidí, kteří svou poctivou prací, odvahou, umem a nadšením pro tvoření pozitivně inspirují lidi kolem sebe a mění tak svět k lepšímu. Myslím, že podělit se o vlastní příběh a hlavně o hodnoty, na kterých byl vystavěn, je součástí širší odpovědnosti podnikatele. Odměnou za účast v soutěži jsou pak mnohá setkání a počátky nových příběhů a přátelství s lidmi, které bychom jinak nepotkali,“ uvedl Martin Vohánka, majitel společnosti W.A.G. payment solutions a EY Podnikatel roku 2014 Středočeského kraje.

Praha a Středočeský kraj patří mezi nejúspěšnější kraje, v patnáctileté historii soutěže EY Podnikatel roku z nich pochází celkem čtyři celkoví vítězové, dva z každého kraje. Na rozdíl od ostatních krajů přitom byly všechny doposud zúčastněné firmy z obou regionů založeny až po roce 1989. Zatímco pražští podnikatelé na dvě celková vítězství potřebovali 140 účastníků soutěže, Středočeskému kraji stačilo jen 27 zúčastněných podnikatelů. Ze středních Čech také pochází největší firma v celé historii soutěže, s ročním obratem v době účasti přes 10 miliard korun. Nejstaršímu účastníkovi z kraje bylo 68 let. Průměrný středočeský účastník se nejčastěji jmenuje Zdeněk a název jeho firmy začíná na písmeno C nebo M.

Finalisté Středočeského kraje - Otakar Jiránek, COUNTRY LIFE s.r.o. a Vladimír Olmr, SOPO s.r.o., Barbora Vida za společnosti Galard, Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY, vítěz krajského kola a EY Podnikatel roku 2014 Středočeského kraje Martin Vohánka (v zastoupení David Holý), majitel společnosti W.A.G. payment solutions, a.s., Adriana Krnáčová, primátorka hlavního města Prahy a Jiří Hlavatý, JUTA a.s., předseda poroty soutěže a EY Podnikatel roku 2013 České republiky.

Praha naproti tomu vyniká nadprůměrnou účastí žen. Zatímco v celé České republice se mezi zúčastněnými ke slabšímu pohlaví řadí jen každý desátý, v Praze je podíl podnikatelek o něco vyšší, 15 %. Zajímavostí je, že pěti z 21 přihlášených pražských podnikatelek bylo v době účasti už 67 let. Nejstaršímu pánovi pak bylo 70 let. Průměrný účastník z Prahy se jmenuje Jan (u žen Jana) a název jeho nebo její firmy nejčastěji začíná písmenem A. Nejvíc pražských firem v soutěži pochází z Prahy 4.

Nominovat podnikatele do soutěže může kdokoliv nejlépe prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách www.podnikatelroku.cz.

Do soutěže EY Podnikatel roku se lze přihlásit na webových stránkách soutěže www.podnikatelroku.cz. Přihlášky do aktuálního ročníku je možné podávat do 31. října 2015.

Porota složená především z vítězů předcházejících ročníků se řídí mezinárodně platnými pravidly. Mezi hlavní kritéria hodnocení patří strategická orientace, globální dosah a samozřejmě finanční výsledky podniku, které jsou jasným ukazatelem zdraví a růstu firmy. Proces hodnocení je komplexní a zohledňuje kromě ekonomických dat také osobnost soutěžícího a jeho podnikatelský příběh. Porotci se také zaměří na podnikatelského ducha nominovaného, jeho čestnost a poctivost či mimo podnikatelské aktivity ve společnosti nebo regionu.

Soutěž je rovněž příležitostí pro podnikatelské talenty, které soutěží v kategorii EY Začínající podnikatel roku. Na tuto kategorii se nevztahuje podmínka osmi zaměstnanců. Další kategorií je EY Technologický podnikatel roku, který je určen pro inovátory v oblasti technologií. Letos již podesáté vyhlašuje EY také soutěž EY Společensky prospěšný podnikatel roku (dříve Sociálně prospěšný podnikatel roku). Přihlásit se mohou podnikatelé podnikající (k 31. prosinci 2014) alespoň 2 roky, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů. EY ve spolupráci s mediální skupinou MAFRA vyhlašuje již šestý ročník oblíbené čtenářské ankety MF DNES a iDNES.cz o „Nejlepší podnikatelský příběh“, která proběhne začátkem roku 2016.

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2015 hlavního města Prahy a Středočeského kraje bude známo v únoru 2016. Výsledky národního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2015 České republiky budou vyhlášeny 1. března 2016. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále v červnu 2016 v Monte Carlu.

Partnery soutěže jsou společnosti Accredio a Raiffeisenbank. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz.  Hlavním mediálním partnerem je Česká televize. Mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a týdeník Euro. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky.

______________________________________________________________________________________

Složení poroty soutěže EY Podnikatel roku 2015

 • Vlastislav Bříza, předseda poroty, KOH-I-NOOR holding, EY Podnikatel roku 2014
 • Jiří Hlavatý, předseda poroty, JUTA, EY Podnikatel roku 2013
 • František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012
 • Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011
 • Valdemar Walach, WALMARK, Podnikatel roku 2010
 • Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
 • Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
 • Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006
 • Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003
 • Petr Šmída, investor, ENERN
 • Tomáš Ventura, zástupce šéfredaktora, iDNES.cz
 • Michal Půr, šéfredaktor Euro
 • Petr Šimůnek, šéfredaktor Forbes

O soutěži EY Podnikatel roku

EY Podnikatel roku je nejprestižnější světová soutěž podnikatelů, která vzdává hold výjimečným osobnostem. Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele. Soutěž EY Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou posuzováni jednotliví účastníci, v každé zemi srovnatelná. V současné době se jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje téměř v 60 zemích na šesti kontinentech. Podrobnější informace naleznete na www.podnikatelroku.cz