Soutěž EY Podnikatel roku 2019 hlavního města Prahy a Středočeského kraje právě startuje. Hledáme podnikatele, kteří mění svět k lepšímu

Hlavní město Praha a Středočeský kraj patří dlouhodobě k nejúspěšnějším krajům v počtu nominací a oceněných podnikatelů

Praha, 24. září 2019 Společnost EY vyhlásila již patnáctý ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku hlavního města Prahy a Středočeského kraje pod záštitou primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba. Nominujte do soutěže EY Podnikatel roku inspirativní podnikatele, kteří mění svět k lepšímu. Vítězem se může stát fyzická osoba, vlastník nebo spoluvlastník obchodní společnosti, který má rozhodující vliv na její řízení a který aktivně působí v jejím vedení. Tato společnost musí existovat minimálně dva roky a mít alespoň osm stálých zaměstnanců. Porotu soutěže zajímají hospodářské výsledky a také výjimečný podnikatelský příběh.

Dariusz Jakubowicz se stal držitelem titulu EY Podnikatel roku 2018 hlavního města Prahy díky tomu, že skomírající firmu s bohatou historií dokázal proměnit v úspěšný byznys a proslavit Barvy a laky Hostivař na mezinárodních trzích. Sotirios Zavalianis, držitel titulu EY Podnikatel roku 2018 Středočeského kraje, vybudoval ve Středočeském kraji prvotřídní zdravotnická zařízení na světové úrovni pod hlavičkou AKESO holding.

„Praha a Středočeský kraj se dlouhodobě řadí mezi regiony s největším počtem přihlášených a oceněných podnikatelů. V loňském roce zde krajské tituly získali výjimeční podnikatelé. Dariusz Jakubowicz vybudoval z Barvy a laky Hostivař firmu úspěšnou na zahraničních trzích. Sotirios Zavalianis zase ve Středočeském kraji provozuje zdravotnická střediska AKESO konkurující špičkovým klinikám jinde ve světě. Oba tyto příběhy jsou velmi inspirativní a my i letos hledáme dosud nepoznané tváře českého podnikání. Chtěla bych proto vyzvat veřejnost, aby v soutěži EY Podnikatel roku nominovala podnikatele ze svého okolí, kteří jsou inspirací pro ostatní, daří se jim poctivou prací dosahovat úspěchů i za hranicemi Česka a mění svět k lepšímu,“ vyzývá Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

„Velmi mě těší, že je v Praze a Středočeském kraji mezi podnikateli tak velká konkurence, což svědčí o tom, že je v regionu zdravé tržní prostředí. Dlouhodobě pracujeme na zlepšování podmínek pro podnikatele, a tak doufám, že se jim zde bude dařit i nadále a posunou náš region zas o kousek dál,“ uvedl Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy.

„EY Podnikatel roku je prestižní a férové klání, kde zisk titulu není vůbec snadný. Naše výhra, a záměrně říkám ‚naše‘, byla oceněním úsilí více než 1700 zaměstnanců AKESO. Společně se denně snažíme dokázat, že soukromé podnikání je možné a přínosné i v takovém oboru, jakým je veřejné zdravotnictví. Pro mě osobně byla účast v soutěži milou a přínosnou možností potkat se s dalšími zajímavými podnikateli a soupeři,“ uvedl Sotirios Zavalianis, zakladatel a majitel AKESO holding a.s.

Praha a Středočeský kraj patří mezi nejúspěšnější kraje, v celé historii soutěže EY Podnikatel roku z nich pochází celkem pět celorepublikových vítězů, z toho tři z nich podnikají ve Středočeském kraji. Ze středních Čech také pochází největší firma v celé historii soutěže s ročním obratem v době účasti přes 10 miliard korun. Nejstaršímu účastníkovi z kraje bylo 76 let. Do loňského ročníku soutěže se v Praze jako v jediném kraji zapojily čtyři podnikatelské dvojice a čtyři podnikatelské trojice.

Nominovat podnikatele do soutěže může kdokoliv nejlépe prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách www.podnikatelroku.cz/nomination/new.

Do soutěže EY Podnikatel roku se lze přihlásit na webových stránkách soutěže www.podnikatelroku.cz. Přihlášky do aktuálního ročníku je možné podávat do 21. října 2019.

Porota složená především z vítězů předcházejících ročníků se řídí mezinárodně platnými pravidly. Mezi hlavní kritéria hodnocení patří strategická orientace, globální dosah a samozřejmě finanční výsledky podniku, které jsou jasným ukazatelem zdraví a růstu firmy. Proces hodnocení je komplexní a zohledňuje kromě ekonomických dat také osobnost soutěžícího a jeho podnikatelský příběh. Porotci se také zaměří na podnikatelského ducha nominovaného, jeho čestnost a poctivost či mimopodnikatelské aktivity ve společnosti nebo regionu.

Soutěž je rovněž příležitostí pro podnikatelské talenty, které soutěží v kategorii EY Začínající podnikatel roku. Do této kategorie může být nominován podnikatel, který k 31. 12. 2019 nedosáhl věku třiceti let nebo celková doba jeho podnikatelské činnosti nepřesahuje 5 let (tedy s podnikáním začal po 1. 1. 2014). Podmínka počtu zaměstnanců se na tuto kategorii nevztahuje.

Další kategorií je EY Technologický podnikatel roku, který je určen pro inovátory v oblasti technologií. Letos již počtrnácté vyhlašuje EY také soutěž EY Společensky prospěšný podnikatel roku (dříve Sociálně prospěšný podnikatel roku). Přihlásit se mohou podnikatelé podnikající (k 31. prosinci 2018) alespoň 2 roky, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů. EY ve spolupráci s mediální skupinou MAFRA vyhlašuje již devátý ročník oblíbené čtenářské ankety MF DNES a iDNES.cz o „Nejlepší podnikatelský příběh“, která proběhne začátkem roku 2020.

Česká televize, hlavní mediální partner soutěže, letos počtvrté udělí Cenu České televize - Podnikatelský přínos kultuře a umění. Do soutěže o Cenu České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění může být zařazen jakýkoliv účastník soutěže, který podporuje finančně či materiálně projekty, jež jsou součástí kultivace českého veřejného života skrze umění (hudební festivaly, výstavní činnost atp.), ale také projekty zaměřené na veřejný prostor (péče o krajinu, kulturní dědictví, architektura atp.). Podpora těchto projektů není předmětem podnikatelské činnosti podnikatele a není realizována za účelem dosažení zisku. Více informací o hodnotících kritériích Ceny ČT – Podnikatelský přínos kultuře a umění naleznete zde: https://podnikatelroku.cz/cena-ceske-televize-podnikatelsky-prinos-kulture-a-umeni

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2019 hlavního města Prahy a Středočeského kraje bude známo v únoru 2020. Výsledky národního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2019 České republiky budou vyhlášeny 3. března 2020. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále, které se uskuteční 4. – 7. června 2020 v Monte Carlu.

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2019 je BMW Group Česká republika. Partnerem soutěže je společnost Raiffeisenbank. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a zpravodajský portál Info.cz. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky.