Soutěž EY Podnikatel roku Zlínského kraje právě odstartovala. Hledáme podnikatele, kteří mění svět k lepšímu

Přihlaste se nebo nominujte výjimečné podnikatele, kteří jsou inspirací a vzorem pro ostatní, do celosvětové podnikatelské soutěže

Zlín, 19. září 2019 Společnost EY vyhlašuje sedmý ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku Zlínského kraje pod záštitou Jiřího Čunka, hejtmana Zlínského kraje. Nominujte do soutěže EY Podnikatel roku inspirativního podnikatele, který mění svět k lepšímu. Porotu soutěže zajímají hospodářské výsledky a také výjimečný podnikatelský příběh.

V loňském roce zvítězil ve Zlínském kraji Čestmír Vančura, spolumajitel a ředitel pro strategický rozvoj společnosti Kovárna VIVA a.s., která navazuje na baťovskou tradici poctivého řemesla a v současné době je jednou z nejmodernějších průmyslových kováren ve střední Evropě. Rovněž mu byla udělena Cena České televize - Podnikatelský přínos kultuře a umění za jeho snahu o podporu baťovského odkazu a rozvoj regionu.

Ve Zlínském kraji bude regionální vítěz vyhlášen posedmé. Významný baťovský vliv je znát v celém kraji, jelikož se každoročně přihlašuje mnoho úspěšných firem napříč obory. Zlínský kraj má i svého celorepublikového vítěze a držitele titulu EY Podnikatel roku České republiky, kterým se v roce 2016 stal Petr Chmela, spolumajitel a zakladatel světoznámé TESCOMY.

„Zlínský kraj je již tradičně velmi bohatým regionem na počet nominovaných podnikatelských osobností. Vloni jsme zde dokonce objevili Čestmíra Vančuru ze společnosti VIVA, který získal Cenu České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění. Nepochybuji o tom, že i nyní budeme moci poznat řadu výjimečných podnikatelských osobností s jejich silnými byznysovými příběhy,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy a vyzývá: „I v letošním roce bych velmi ráda vyzvala veřejnost, aby v soutěži EY Podnikatel roku nominovala podnikatele ze svého okolí, o nichž je přesvědčena, že mění svět k lepšímu a že by za své úsilí měli být odměněni.“

„Prosperující soukromý sektor je důležitým předpokladem dynamického rozvoje každé společnosti, země i regionu. Jsem velmi rád, že se tato soutěž koná, neboť je ideální příležitostí, jak zviditelnit úspěšné podnikatele, kteří mohou jít příkladem a být tak inspirací pro ostatní. Věřím, že i letos nabídne spoustu zajímavých podnikatelských příběhů,“ vyzývá k zapojení do soutěže Jiří Čunek, hejtman Zlínského kraje.

„Soutěž EY je jedinečná svým mezinárodním rozměrem, její plně profesionální organizací i výstupem. Od začátku se setkáte s prostředím, které je přátelské a nám blízké. Vedením komunikace, strukturou otázek, zpracováním výstupů z osobních pohovorů, hodnotí vás kvalifikovaný tým skutečných osobností. Do loňska jsem se podobným akcím vyhýbal, ale po vlastní zkušenosti vám mohu rád sdělit, že tato soutěž má úroveň, lesk i charakter,“ uvedl Čestmír Vančura, majitel společnosti Kovárna VIVA a.s., držitel titulů EY Podnikatel roku 2018 Zlínského kraje a Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění 2018.

Jeden z nejstarších účastníků soutěže pochází právě z tohoto kraje. V době účasti bylo dotyčnému 75 let. Chuť do podnikání našel v 57 letech, tedy ve věku, kdy jeho vrstevníci přemýšlejí nad důchodem. Na druhém konci věkového spektra soutěžil o tři generace mladší 24letý podnikatel. Ve Zlínském regionu působí také jedna z největších firem soutěže s obratem dosahujícím téměř 7 miliard korun.

Nominovat podnikatele do soutěže může kdokoliv nejlépe prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách https://podnikatelroku.cz/nomination/new.

Do soutěže EY Podnikatel roku se lze přihlásit na webových stránkách soutěže www.podnikatelroku.cz . Přihlášky do aktuálního ročníku je možné podávat do 21. října 2019.

Porota složená především z vítězů předcházejících ročníků se řídí mezinárodně platnými pravidly. Mezi hlavní kritéria hodnocení patří strategická orientace, globální dosah a samozřejmě finanční výsledky podniku, které jsou jasným ukazatelem zdraví a růstu firmy. Proces hodnocení je komplexní a zohledňuje kromě ekonomických dat také osobnost soutěžícího a jeho podnikatelský příběh. Porotci se také zaměří na podnikatelského ducha nominovaného, jeho čestnost a poctivost či mimopodnikatelské aktivity ve společnosti nebo regionu.

Soutěž je rovněž příležitostí pro podnikatelské talenty, které soutěží v kategorii EY Začínající podnikatel roku. Do této kategorie může být nominován podnikatel, který k 31. 12. 2019 nedosáhl věku třiceti let nebo celková doba jeho podnikatelské činnosti nepřesahuje 5 let (tedy s podnikáním začal po 1. 1. 2014). Podmínka počtu zaměstnanců se na tuto kategorii nevztahuje.

Další kategorií je EY Technologický podnikatel roku, který je určen pro inovátory v oblasti technologií. Letos již počtrnácté vyhlašuje EY také soutěž EY Společensky prospěšný podnikatel roku (dříve Sociálně prospěšný podnikatel roku). Přihlásit se mohou podnikatelé podnikající (k 31. prosinci 2018) alespoň 2 roky, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů. Hlavní spoluorganizátor soutěže deník MF DNES a iDNES.cz. již tradičně vyhlašuje čtenářskou anketu o nejlepší podnikatelský příběh.

Česká televize, hlavní mediální partner soutěže, letos již počtvrté udělí Cenu České televize - Podnikatelský přínos kultuře a umění. Do soutěže o Cenu České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění může být zařazen jakýkoliv účastník soutěže, který podporuje finančně či materiálně projekty, jež jsou součástí kultivace českého veřejného života skrze umění (hudební festivaly, výstavní činnost atp.), ale také projekty zaměřené na veřejný prostor (péče o krajinu, kulturní dědictví, architektura atp.). Podpora těchto projektů není předmětem podnikatelské činnosti podnikatele a není realizována za účelem dosažení zisku. Více informací o hodnotících kritériích Ceny ČT – Podnikatelský přínos kultuře a umění naleznete zde: https://podnikatelroku.cz/cena-ceske-televize-podnikatelsky-prinos-kulture-a-umeni

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2019 Zlínského kraje bude známo v únoru 2020. Výsledky národního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2019 České republiky budou vyhlášeny 3. března 2020. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále, které se uskuteční 4. – 7. června 2020 v Monte Carlu.

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2018 je BMW Group Česká republika. Partnerem soutěže je společnost Raiffeisenbank. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a zpravodajský portál Info.cz. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky.

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Zlínského kraje:

2013: František a Robert Kudelovi, Chropyňská strojírna a.s.

2014: Pavel Stodůlka, Gemini oční klinika a.s.

2015: Michele Tajariol, TAJMAC-ZPS, a.s.

2016: Petr Chmela, TESCOMA s.r.o.

2017: Stanislav Martinec, KOMA MODULAR s.r.o.

2018: Čestmír Vančura, Kovárna VIVA a.s.