Soutěž o titul EY Podnikatel roku 2019 Jihomoravského právě začíná. Hledáme inspirativní podnikatele, kteří mění svět k lepšímu

Přihlaste se nebo nominujte výjimečné podnikatele ze svého okolí do největší celosvětové podnikatelské soutěže

Jihomoravský kraj je jedním z nejúspěšnějších krajů v historii soutěže – krajští vítězové loňského ročníku, manželská dvojice Radka Prokopová a František Fabičovic ze společnosti Alca plast získali i celorepublikový titul EY Podnikatel roku 2018 a reprezentovali Česko na světovém finále v Monte Carlu

Brno, 18. září 2019 Společnost EY vyhlašuje patnáctý ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku Jihomoravského kraje pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Bohumila Šimka a ve spolupráci se zájmovým sdružením pro podporu podnikání JIC (Jihomoravské inovační centrum). Nominujte do soutěže EY Podnikatel roku inspirativního podnikatele, který mění svět k lepšímu. Tím může být fyzická osoba, vlastník nebo spoluvlastník obchodní společnosti, který má rozhodující vliv na její řízení a aktivně působí v jejím vedení. Tato společnost musí existovat minimálně dva roky a mít alespoň osm stálých zaměstnanců. Porotu soutěže zajímají hospodářské výsledky a také výjimečný podnikatelský příběh.

Loňskými krajskými a následně celorepublikovými vítězi soutěže EY Podnikatel roku 2018 České republiky se stala manželská dvojice František Fabičovic a Radka Prokopová ze společnosti Alca plast. Jejich společnost patří mezi nejvýznamnější dodavatele sanitární techniky na světě. Jihomoravský kraj dlouhodobě potvrzuje své prvenství i v technologické oblasti a ze všech krajů republiky drží počtem technologických vítězů a držitelů titulu EY Technologický podnikatel roku prvenství. Společně s regionem Praha se pyšní nejvyšším počtem startupistů, kteří v soutěži EY Podnikatel roku každoročně měří síly.

„V Jihomoravském kraji působí mnoho úspěšných firem, které svou působností přesahují hranice naší země. V loňském ročníku soutěže EY Podnikatel roku jsme zde nalezli i manžele Radku Prokopovou a Františka Fabičovice ze společnosti Alca plast, kteří získali krajský i celorepublikový titul pro nejlepší podnikatele a reprezentovali Česko na světovém finále soutěže v Monte Carlu. V Jihomoravském kraji se jistě najde spousta dalších úspěšných podnikatelů, které zatím neznáme. Velmi ráda bych vyzvala veřejnost, aby nám pomohla objevit inspirativní podnikatelské osobnosti, které jdou ostatním příkladem a mění svět k lepšímu,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a ve střední a jihovýchodní Evropě.

„Jižní Morava patří v rámci soutěže EY Podnikatel roku k těm nejúspěšnějším – za dobu konání z našeho regionu vzešla už řada vítězů celostátního kola. Ocenění v ní získávají vždy klíčové osobnosti ve firmách – ti, kdo nesou všechna podnikatelská rizika, a zároveň naplňují své ambice a cíle. Vítězové předcházejících ročníků nasadili laťku vysoko. Věřím, že v této tradici pokračují další osobnosti, které budeme moci poznat prostřednictvím tohoto ročníku soutěže,“ uvedl Bohumil Šimek, hejtman Jihomoravského kraje.

„Výhra v krajském kole soutěže byla pro nás i naše zaměstnance zadostiučiněním za všechno to úsilí, jež stálo za vybudováním úspěšné a soběstačné firmy, která má současně přínos pro zákazníky i celý region. Podnikatelé z Jihomoravského kraje jsou tradičně úspěšní v celorepublikovém finále, takže se těšíme na další skvělé firmy z našeho regionu,“ uvádí Radka Prokopová a František Fabičovic, majitelé společnosti Alca plast, s.r.o., držitelé titulů EY Podnikatel roku 2018 Jihomoravského kraje a EY Podnikatel roku 2018 České republiky.

„Věřím, že podnikání je jedním z nejsilnějších nástrojů, kterým můžeme změnit svět k lepšímu. Když lidem jejich práce dává smysl, jsou potom úspěšní a spokojení zároveň. A ocenění podnikatelé z minulých let jsou toho důkazem. Mě těší, že mnoho z nich působí na jižní Moravě. Někteří z nich s JICem úzce spolupracovali a znám je osobně. Ocenění si za úsilí, trpělivost a hlavně odvahu podnikat zaslouží. A věřím, že na ně navážou další jihomoravští podnikatelé. Právě jejich příběhy jsou totiž pro ostatní tou nejlepší inspirací a motivací,“ uvedl Petr Chládek, ředitel JIC.

Historie soutěže EY Podnikatel roku se v České republice píše již dvacet let. V prvním ročníku v roce 2000 zvítězila podnikatelka z Jižní Moravy, Kateřina Janků z firmy Moravia IT. Firmy z Jihomoravského kraje nejčastěji podnikají kromě tradičního výrobního průmyslu právě v oblasti informačních technologií. Nejstaršímu podnikateli tohoto kraje, který se do soutěže přihlásil, bylo v době účasti 76 let, tomu nejmladšímu 26. Z celkových 93 účastníků loňského ročníku soutěže bylo 14 z Jihomoravského kraje.

Nominovat podnikatele do soutěže může kdokoliv nejlépe prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách https://podnikatelroku.cz/nomination/new.

Do soutěže EY Podnikatel roku se lze přihlásit na webových stránkách soutěže www.podnikatelroku.cz. Přihlášky do aktuálního ročníku je možné podávat do 21. října 2019.

Porota složená především z vítězů předcházejících ročníků se řídí mezinárodně platnými pravidly. Mezi hlavní kritéria hodnocení patří strategická orientace, globální dosah a samozřejmě finanční výsledky podniku, které jsou jasným ukazatelem zdraví a růstu firmy. Proces hodnocení je komplexní a zohledňuje kromě ekonomických dat také osobnost soutěžícího a jeho podnikatelský příběh. Porotci se také zaměří na podnikatelského ducha nominovaného, jeho čestnost a poctivost či mimopodnikatelské aktivity ve společnosti nebo regionu.

Soutěž je rovněž příležitostí pro podnikatelské talenty, které soutěží v kategorii EY Začínající podnikatel roku. Do této kategorie může být nominován podnikatel, který k 31. 12. 2019 nedosáhl věku třiceti let nebo celková doba jeho podnikatelské činnosti nepřesahuje 5 let (tedy s podnikáním začal po 1. 1. 2014). Podmínka počtu zaměstnanců se na tuto kategorii nevztahuje.

Další kategorií je EY Technologický podnikatel roku, který je určen pro inovátory v oblasti technologií. Letos již počtrnácté vyhlašuje EY také soutěž EY Společensky prospěšný podnikatel roku (dříve Sociálně prospěšný podnikatel roku). Přihlásit se mohou podnikatelé podnikající (k 31. prosinci 2018) alespoň 2 roky, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů. EY ve spolupráci s mediální skupinou MAFRA vyhlašuje již devátý ročník oblíbené čtenářské ankety MF DNES a iDNES.cz o „Nejlepší podnikatelský příběh“, která proběhne začátkem roku 2020.

Česká televize, hlavní mediální partner soutěže, letos počtvrté udělí Cenu České televize - Podnikatelský přínos kultuře a umění. Do soutěže o Cenu České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění může být zařazen jakýkoliv účastník soutěže, který podporuje finančně či materiálně projekty, jež jsou součástí kultivace českého veřejného života skrze umění (hudební festivaly, výstavní činnost atp.), ale také projekty zaměřené na veřejný prostor (péče o krajinu, kulturní dědictví, architektura atp.). Podpora těchto projektů není předmětem podnikatelské činnosti podnikatele a není realizována za účelem dosažení zisku. Více informací o hodnotících kritériích Ceny ČT – Podnikatelský přínos kultuře a umění naleznete zde: https://podnikatelroku.cz/cena-ceske-televize-podnikatelsky-prinos-kulture-a-umeni

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2019 Jihomoravského kraje bude známo v únoru 2020. Výsledky národního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2019 České republiky budou vyhlášeny 3. března 2020. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále, které se uskuteční 4. – 7. června 2020 v Monte Carlu.

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2019 je BMW Group Česká republika.
Partnerem soutěže je společnost Raiffeisenbank. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a zpravodajský portál Info.cz. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky. Partnerem regionálního kola soutěže EY Podnikatel roku 2019 Jihomoravského kraje je JIC (Jihomoravské inovační centrum), zájmové sdružení pro podporu podnikání.

_______________________________________________________________________________

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Jihomoravského kraje

2005: Radim Jančura, Student Agency

2006: Jiří Kaláb, Kaláb – stavební firma

2007: Jiří Fusek, Pivovar Černá Hora

2008: Karel Sázavský, TENZA

2009: Jaroslav Klíma, TESCAN

2010: Václav Muchna, Y Soft Corporation

2011: Jaroslav Klíma, TESCAN ORSAY HOLDING a.s.

2012: Pavel Sobotka, Frentech Aerospace

2013: Libor Bittner, Bioveta, a.s.

2014: Jindřich Životský, OKAY Holding a.s

2015: Viktor Růžička, BioVendor - Laboratorní medicína a.s.

2016: Martin Trtílek, PSI (Photon Systems Instruments), spol. s r.o.

2017: Oliver Dlouhý, Kiwi.com

2018: František Fabičovic a Radka Prokopová, Alca plast, s.r.o.