Držitelem titulu EY Podnikatel roku 2013 Olomouckého kraje se stal Cyril Svozil ze společnosti FENIX Trading, s.r.o.

Cyril Svozil, ředitel a majitel společnosti FENIX Trading, s.r.o., zvítězil v soutěži EY Podnikatel roku 2013 Olomouckého kraje, kterou organizuje společnost EY pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje. V Olomouckém kraji byl regionální vítěz vyhlášen již poosmé. Loni zvítězil Josef Žáček, majitel společnosti Česko-slezská výrobní a.s.

O vítězství Cyrila Svozila rozhodla nezávislá porota, které předsedal František Piškanin ze společnosti HOPI, držitel titulu Podnikatel roku 2012.

„Toto vítězství vnímám jako ocenění všech, kteří se na projektu jménem Fenix podíleli a podílejí, ať už to jsou naši zaměstnanci nebo zákazníci,“ sdělil své první dojmy vítěz Cyril Svozil.

„V zemích, které disponují silnou podnikatelskou základnou a příznivým prostředím pro podnikání, roste celková životní úroveň a kvalita života. V České republice se snaží podnikat, uvádět na trh nové výrobky nebo zvyšovat kvalitu služeb jen přibližně každý pátý Čech. Podnikatele je tak třeba všemi dostupnými prostředky podporovat, nejen proto, že dávají práci a pomáhají významně k rozvoji regionů i celé České republiky. Těší mě, že letošní ročník soutěže EY Podnikatel roku opět přináší jedinečné podnikatelské příběhy, které mohou být příkladem a motivací pro ostatní a které potvrzují, že velkého úspěchu v podnikání lze dosáhnout i při dodržování pravidel fair play," říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice.

„Soutěž EY Podnikatel roku patří k  akcím, které Olomoucký kraj dlouhodobě podporuje. Vede nás k tomu přesvědčení, že naše společnost potřebuje pozitivní vzory. K úspěšnému regionu samozřejmě patří perspektivní podnikatelé, kteří zaměstnávají dostatek pracovníků a přispívají k ekonomickému růstu kraje. Jsem potěšen, že i letos jsme se na vyhlášení výsledků setkali s inspirativními příklady podnikatelů a podnikatelek, kteří vzali osud do svých rukou, uspěli na trhu a navíc nezapomněli na svou společenskou zodpovědnost a vazby vůči okolí,“ uvedl hejtman Jiří Rozbořil.

Vítěz Cyril Svozil, první náměstek hejtmana Olomouckého kraje Alois Mačák a Radek Pav, partner pořadatelské společnosti EY.

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2013 České republiky bude, spolu s vítězi v dalších kategoriích, vyhlášeno 4. března 2014 v Praze. Nejvíce „želízek v ohni“ na celostátní titul má letos Praha, následují Jihomoravský a Moravskoslezský kraj. 

Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále, které se uskuteční v červnu 2014 v Monte Carlu.

Porota se při rozhodování řídila mezinárodně platnými pravidly. Mezi hlavní kriteria hodnocení patří strategická orientace, globální dosah a samozřejmě finanční výsledky podniku, které jsou jasným ukazatelem zdraví a růstu firmy. Proces hodnocení je komplexní a zohledňuje kromě ekonomických dat také osobnost soutěžícího a jeho podnikatelský příběh. Porotci se mimo jiné zaměřují i na podnikatelského ducha nominovaného, jeho čestnost a poctivost či mimopodnikatelské aktivity ve společnosti nebo regionu.
 


Profil vítěze: Cyril Svozil, FENIX Trading, s.r.o.

Cyril Svozil začal podnikat hned po sametové revoluci, jeho obchodní skupina FENIX vznikla v roce 1990 jako jedna z prvních soukromých společností v ČR. Prvními úspěšnými produkty byly elektrické sálavé topné panely ECOSUN. S nárůstem poptávky trhu následovaly elektrické konvektory ECOFLEX, topné kabely a rohože ECOFLOOR a topné fólie ECOFILM. Firma se postupně rozrostla na holding, který je tvořen deseti obchodními společnostmi a je jedním z největších evropských výrobců plošných elektrických topných systémů, své produkty vyváží již do více než 50 zemí. Firmě podle jejího majitele v začátcích velmi pomohlo, že se jim podařilo uspět na britském a francouzském trhu. Když zákazníci zjistili, že je FENIX úspěšný na nejvyspělejších trzích, začali přicházet sami. Zdražování energií zase přineslo zvýšený zájem o úsporné domy. I přes ostré podmínky na trhu je pro Cyrila Svozila klíčová fair play a drží se svého životního kréda: „Žij tak, abys sám sobě mohl večer pohlédnout do tváře.“ Za úspěchem jeho firmy stojí prý zejména potřebná flexibilita v relativně velké organizaci, orientace na zákazníka a vysoká motivovanost zaměstnanců. Cyril Svozil se těší, že jednou předá firmu svým dětem. Volný čas je pro něj vzácný, nejraději ho tráví s rodinou. Relaxuje také při jízdě na horském kole.

Soutěž spoluorganizuje deník MF DNES a iDNES.cz. Partnery soutěže jsou společnosti Accredio a Raiffeisenbank. Soutěž podporují agentura CzechInvest, sdružení TUESDAY Business Network, g82 a US Business School Praha. Mediálními partnery jsou magazín Forbes, týdeník Euro a Český rozhlas 1 Radiožurnál.
 


Držitelé titulu EY Podnikatel roku Olomouckého kraje

2006: Miroslav Študent, SIWATEC
2007: Zdeněk Černý, BIOMAC
2008: Libor Suchánek, SULKO
2009: Josef Pavlík, HOPAX
2010: Pavel Holubář, SHM
2011: Jiří Mencl, SEV Litovel
2012: Josef Žáček, Česko-slezská výrobní


Složení poroty soutěže EY Podnikatel roku 2013

• František Piškanin, předseda poroty, HOPI, Podnikatel roku 2012
• Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011
• Valdemar Walach, WALMARK, Podnikatel roku 2010
• Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
• Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
• Pavel Juříček, BRANO Group, Podnikatel roku 2006
• Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003
 Jana Ryšlinková, děkanka, US Business School Praha
 Petr Šmída, investor, ENERN
 Tomáš Ventura, zástupce šéfredaktora, iDNES.cz
• Pavel Páral, šéfredaktor, Euro
• Petr Šimůnek, šéfredaktor Forbes

O soutěži EY Podnikatel roku
EY Podnikatel roku je nejprestižnější světová soutěž podnikatelů, která vzdává hold výjimečným osobnostem.
Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele. Soutěž EY Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou posuzováni jednotliví účastníci, v každé zemi srovnatelná. V současné době se jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje téměř v 60 zemích na šesti kontinentech. Podrobnější informace naleznete na www.podnikatelroku.cz