Kdo se stane dalším EY Podnikatelem roku Jihomoravského kraje?

Společnost EY pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje, JUDr. Michala Haška a ve spolupráci s JIC vyhlašuje další ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku Jihomoravského kraje. Do soutěže EY Podnikatel roku může být nominován podnikatel – fyzická osoba, vlastník nebo spoluvlastník obchodní společnosti, který má rozhodující vliv na její řízení a který aktivně působí v jejím vedení. Daná společnost musí existovat nejméně dva roky a mít alespoň osm zaměstnanců.

Loňským vítězem se stal Libor Bittner, ředitel a spolumajitel společnosti Bioveta, a.s., která patří k nejvýznamnějším výrobcům veterinárních, imunobiologických a farmaceutických přípravku ve Střední Evropě a její produkty jsou s úspěchem exportovány do téměř 70 zemí světa. Jihomoravský kraj je jedním z nejúspěšnějších krajů v historii soutěže EY Podnikatel roku - vzešli odsud již tři národní vítězové, Kateřina Janků, Moravia IT (2000), Miroslav Řihák, ANECT (2004) a Radim Jančura, Student Agency (2005); i vítězové kategorie Technologický podnikatel roku - Václav Muchna, Y Soft Corporation (2010) a Jaroslav Klíma, TESCAN (2011).

„Už patnáct let pomáhá soutěž EY Podnikatel roku nacházet podnikatelské vzory, kteří jsou inspirací pro ostatní. Většina vítězů soutěže nám potvrdila, že si prošla i těžkými časy - ať již za dob privatizace v 90. letech nebo nedávno v období hospodářské krize. Klíčem k jejich úspěchu byla vždy odvaha, píle a pokora. Jsem si jistá, že v Česku je spousta dalších skvělých podnikatelů, kteří mají smělé plány, umí je uvést v život, prosadit se v silné konkurenci, motivovat lidi kolem sebe a dát jim práci. Mnozí z nich už to dávno dokázali, jen o nich veřejnost ještě neví. Chtěla bych je vyzvat, aby se do soutěže přihlásili. Těšíme se na všechny podnikatelské příběhy, které nám letošní jubilejní ročník soutěže představí,“ zve k účasti v soutěži Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a ve střední a jihovýchodní Evropě.

„Velmi si vážím každého podnikatele, který rozvojem své společnosti pomáhá současně celému regionu k prosperitě. Rád jsem proto, stejně jako v minulých letech, i letos převzal záštitu nad soutěží EY Podnikatel roku, která oceňuje solidní firmy. Díky ní mají zejména začínající podnikatelé možnost mít před sebou své vzor s jasným cílem, rozhodností a vůlí,“ říká JUDr. Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje.

„Jakmile se vám podnikání stane smyslem života, je to obrovská odpovědnost a dřina, ale ten pocit z dosažených výsledků stojí za to. Soutěživost k podnikání patří a pokud uspějete v takové soutěži jako je EY Podnikatel roku, ujistíte se, že jdete správným směrem „ říká Libor Bittner, ředitel společnosti Bioveta a EY Podnikatel roku 2013 Jihomoravského kraje.

Podle Jiřího Hudečka, ředitele JIC, které je spoluorganizátorem akce v Jihomoravském kraji: „Brno a jihomoravský region jsou domovem řady firem, jejichž produkty a služby zlepšují život lidí u nás i ve světě. Vznikají tu špičková technologická řešení, ale příběhy těch, kteří za nimi stojí, jsou často neznámé i lidem na jižní Moravě, natož v celém Česku. Je proto zásadní vynést tyto úspěchy na světlo, abychom na ně mohli být hrdí, abychom o nich mohli sami mluvit a šířit tak dobrou podnikatelskou pověst jižní Moravy.“

Nominace do soutěže budou přijímány do 31. října 2014. Nominační formulář je přístupný na stránkách soutěže www.podnikatelroku.cz. Nominovat nebo poslat tip na podnikatele do soutěže může kdokoliv, tedy třeba také jeho kolega, zákazník, zaměstnanec nebo příbuzný.

Porota složená především z vítězů předcházejících ročníků se řídí mezinárodně platnými pravidly. Mezi hlavní kriteria hodnocení patří strategická orientace, globální dosah a samozřejmě finanční výsledky podniku, které jsou jasným ukazatelem zdraví a růstu firmy. Proces hodnocení je komplexní a zohledňuje kromě ekonomických dat také osobnost soutěžícího a jeho podnikatelský příběh. Porotci se také zaměří na podnikatelského ducha nominovaného, jeho čestnost a poctivost či mimo podnikatelské aktivity ve společnosti nebo regionu.

Soutěž je rovněž příležitostí pro podnikatelské talenty, které soutěží v kategorii EY Začínající podnikatel roku. Pro tuto kategorii se nevztahuje podmínka osmi zaměstnanců. Další kategorií je EY Technologický podnikatel roku, který je určen pro inovátory v oblasti technologií. Letos již podeváté vyhlašuje EY také soutěž EY Společensky prospěšný podnikatel roku (dříve Sociálně prospěšný podnikatel roku). Přihlásit se mohou podnikatelé, podnikající alespoň 2 roky, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů.

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2014 Jihomoravského kraje bude známo v únoru 2015. Výsledky národního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2014 České republiky budou vyhlášeny 3. března 2015. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále v červnu 2015 v Monte Carlu.

Partnery soutěže jsou společnosti Accredio a Raiffeisenbank. Soutěž spoluorganizuje deník MF DNES a iDNES.cz. Spoluorganizátorem soutěže EY Společensky prospěšný podnikatel roku je společnost RSBC. Soutěž podporují agentura CzechInvest a sdružení TUESDAY Business Network. Mediálními partnery jsou magazín Forbes, týdeník Euro a Český rozhlas Radiožurnál. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky.

________________________________________________________________________________________

Složení poroty soutěže EY Podnikatel roku 2014

Jiří Hlavatý, předseda poroty, JUTA, EY Podnikatel roku 2013

František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012

Jannis Samaras, Kofola, Podnikatel roku 2011

Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009

Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008

Pavel Juříček,BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006

Zbyněk Frolík,LINET, Podnikatel roku 2003

Petr Šmída, investor, ENERN

Tomáš Ventura, zástupce šéfredaktora, iDNES.cz

Michal Půr, šéfredaktor Euro

Petr Šimůnek, šéfredaktor Forbes

20140916TZ__EY_Podnikatel_roku_Jihomoravsk_ho_kraje.docx